Главная | Поиск | Войти | Зарегистрироваться | Контакты | Реклама
Привет, Гость. |

Украинский Бизнес Форум


Май 24 2019 (2:19)

Ликбез Обмен опытом Идеи для бизнеса Бизнес-план Менеджмент и управление предприятием Персонал Полезное
Форумы о бизнесе \ Предпринимательская деятельность \ Бизнес-план \ Бджільництво (Author: Sviatoslav)
Модератор: RAVEman
Страницы:  [1]  2  следующая  последняя »  
Ответить
Создать тему

БджільництвоSviatoslav
Advanced
Private Message  Email 
Бджільництво    (Июл 19 2010 1:27   |  #8278) Цитировать
Хочу розпочати бізнес з продажу бджолопродуктів та БАД(на основі бджолопродуктів). На БАДи є сертифікат якості а от на продукти безпосередньо бджільництва ніяких документів немає так як вони закуповуються у невеликих незареєстрованих бджолярів за різні ціни .Продаж планую проводити на ринках. Дуже прошу допомогти мені розібратися які проблеми можуть виникнути при такій ситуації. Наперед ДУЖЕ ДЯКУЮ.


Реклама партнеров
Реклама

zenver
Poster
Private Message  Email 
Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 9:29   |  #8284) Цитировать

почитайте ось тут [ссылка]

якщо щось неясно, то питайте ще.ganz
Advanced
Private Message  Email 
Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 10:30   |  Last Modified on: Июл 19 2010 10:30  |  #8289) Цитировать
Согласно ст. 1 Закона "Про ветеринарну медицину" к продуктам животного происхождения относятся мясо, мясные продукты, желатин, яйца, яйцепродукты, молоко, молочные продукты, рыба, рыбные и морепродукты, мед

А это значит, что без ветеринарных документов мед продавать не можно.

Законом определено, что ветеринарные документы – это «документы разрешительного характера, к которым относятся международный ветеринарный сертификат, ветеринарное свидетельство, ветеринарная карточка, ветеринарная справка и ветеринарно-санитарный паспорт на животное», подтверждающие ветеринарно-санитарное состояние животного, качество и безопасность продуктов животного происхождения, биологических продуктов и кормов. Такие документы выдаются инспекторами ветмедицины либо уполномоченными или лицензированными ветеринарными врачами. 

Sviatoslav
Advanced
Private Message  Email 
Re: Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 10:33   |  #8291) Цитировать

почитайте ось тут [ссылка]

якщо щось неясно, то питайте ще.

Дуже дякую що приділили мені свій час....


Sviatoslav
Advanced
Private Message  Email 
Re: Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 10:34   |  #8292) Цитировать
Согласно ст. 1 Закона "Про ветеринарну медицину" к продуктам животного происхождения относятся мясо, мясные продукты, желатин, яйца, яйцепродукты, молоко, молочные продукты, рыба, рыбные и морепродукты, мед

А это значит, что без ветеринарных документов мед продавать не можно.

Законом определено, что ветеринарные документы – это «документы разрешительного характера, к которым относятся международный ветеринарный сертификат, ветеринарное свидетельство, ветеринарная карточка, ветеринарная справка и ветеринарно-санитарный паспорт на животное», подтверждающие ветеринарно-санитарное состояние животного, качество и безопасность продуктов животного происхождения, биологических продуктов и кормов. Такие документы выдаются инспекторами ветмедицины либо уполномоченными или лицензированными ветеринарными врачами. Дуже дякую що приділили мені свій час....


Sviatoslav
Advanced
Private Message  Email 
Re: Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 11:40   |  #8296) Цитировать
Согласно ст. 1 Закона "Про ветеринарну медицину" к продуктам животного происхождения относятся мясо, мясные продукты, желатин, яйца, яйцепродукты, молоко, молочные продукты, рыба, рыбные и морепродукты, мед

А это значит, что без ветеринарных документов мед продавать не можно.

Законом определено, что ветеринарные документы – это «документы разрешительного характера, к которым относятся международный ветеринарный сертификат, ветеринарное свидетельство, ветеринарная карточка, ветеринарная справка и ветеринарно-санитарный паспорт на животное», подтверждающие ветеринарно-санитарное состояние животного, качество и безопасность продуктов животного происхождения, биологических продуктов и кормов. Такие документы выдаются инспекторами ветмедицины либо уполномоченными или лицензированными ветеринарными врачами. На мед домовився про санітарно -епідемологічну довідку... чи така довітка може бути предявленою під час перевірки, чи потрібно їнші документи?Дякую...


ganz
Advanced
Private Message  Email 
Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 12:22   |  Last Modified on: Июн 11 2011 23:37  |  #8301) Цитировать

Є санітарна , а є  ветеринарна служби! 
Ось вам стаття з журналу в поміч. 

Насамперед, визначимо сферу регулювання фактично нового Закону про безпечність і якість харчових продуктів (далі – Закон про харчові продукти) і тоді нам багато чого стане зрозумілішим.

Отже, по-перше, цей Закон регулює відносини між органами виконавчої влади, виробниками, продавцями (постачальниками) та споживачами харчових продуктів, по-друге, визначає правовий порядок забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, що виробляються, знаходяться в обігу, імпортуються, експортуються.

Ще такий важливий момент. Усі чинні закони України, інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність до Закону про харчові продукти діють тільки в частині, що не суперечать йому.

І, нарешті, таке спостереження – автори нової редакції Закону про харчові продукти, мабуть, мали на меті створити глобальний документ, в якому б було наведено максимум інформації з порушеного питання. Унаслідок цього Закон про харчові продукти містить багато норм, які раніше були «розкидані» по різних документах.

Дія Закону про харчові продукти не поширюється на тютюн і тютюнові вироби, на вимоги щодо харчових продуктів, пов'язані з наявністю в них генетично модифікованих організмів або їх компонентів, а також харчові продукти, вироблені для власного споживання.

Тепер перейдемо до розгляду конкретних норм Закону про харчові продукти.

Санітарна та ветеринарна служби: поділ сфери діяльності

Усі підприємці, які займаються виробництвом і реалізацією харчових продуктів, обов'язково мають справу із санітарною та ветеринарною службами. Незважаючи на те що повноваження представників санітарної та ветеринарної служби вже прописано у відповідних законах1, законодавці все ж таки в новій редакції Закону про харчові продукти уточнили ці повноваження. Принаймні ті з них, що безпосередньо стосуються обігу харчових продуктів.

(1 Маються на увазі Закони України: «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24.02.94 р. № 4004-XII, зі змінами та доповненнями, «Про ветеринарну медицину» від 25.06.92 р. № 2498-XII (далі – Закон про ветеринарну медицину).) 


Зокрема, у статті 5 Закону про харчові продукти визначено, за якими харчовими продуктами здійснює нагляд і контроль санітарна служба, а за якими – ветеринарна.

Щодо нагляду (державного санітарно-епідеміологічного нагляду), то він відповідно до Закону про харчові продукти здійснюється за всіма об'єктами санітарних заходів, тобто за всіма харчовими продуктами, включаючи харчові продукти для спеціального дієтичного споживання, функціональними харчовими продуктами (про функціональні продукти йтиметься далі), а також харчовими добавками, ароматизаторами, дієтичними добавками та допоміжними матеріалами для переробки, допоміжними засобами та матеріалами для виробництва та обігу.

Це щодо нагляду, а щодо контролю, то санітарна служба здійснює державний контроль у встановлених законом випадках за такими харчовими продуктами:

1) усі харчові продукти для спеціального дієтичного споживання;

2) усі функціональні харчові продукти, тобто ті, які містять як компонент лікарські засоби та/або пропонуються для профілактики або пом'якшення перебігу хвороби людини;

3) усі харчові продукти, крім підконтрольних ветеринарній службі.

У свою чергу ветеринарна служба здійснює державний контроль і державний нагляд за такими харчовими продуктами (на таких об'єктах):

1) необроблені харчові продукти тваринного походження на потужностях (об'єктах) з їх виробництва. До таких продуктів належать м'ясо, риба, молюски та ракоподібні, у тому числі свіжі, охолоджені або заморожені, яйця, молоко, мед і їх продукти, які були вироблені шляхом зміни їх первинного стану без додавання харчових добавок, ароматизаторів або інших харчових продуктів;

2) усі рослинні продукти, сільськогосподарська продукція та необроблені харчові продукти тваринного походження, що продаються на агропродовольчих ринках.

Також ветеринарна служба здійснює державний контроль за виробництвом і за готовою продукцією:

на м'ясопереробних, рибодобувних, рибопереробних, молокопереробних підприємствах, які використовують необроблені харчові продукти тваринного походження як сировину;

– на підприємствах гуртового зберігання необроблених харчових продуктів тваринного походження (холодокомбінати, холодильники тощо).


Виходить, що ветеринарна служба не займається роздрібними торговцями, крім випадків, коли йдеться про реалізацію рослинних продуктів, сільськогосподарської продукції та необроблених харчових продуктів тваринного походження на агропродовольчих ринках.

Повноваження санітарного інспектора, головного санітарного лікаря (його заступника)

У Законі про харчові продукти уточнено повноваження санітарного та ветеринарного інспекторів. Повноваження ці, як і раніше, широкі. Перелічимо не всі, а лише ті з них, які можуть безпосередньо стосуватися обігу харчових продуктів.

При здійсненні державного контролю та державного нагляду санітарний інспектор має право:

– безперешкодного доступу без попередження до потужностей (об'єктів), що здійснюють виробництво або обіг об'єктів санітарних заходів (що слід розуміти під об'єктами санітарних заходів уже зазначалося: харчові продукти, включаючи харчові продукти для спеціального дієтичного споживання...), у будь-який час протягом звичайного часу роботи;

– інспектувати, з дотриманням вимог законодавства, будь-які будівлі, транспортні засоби, тимчасові та інші потужності (об'єкти), випробувальні лабораторії, що знаходяться на потужностях (об'єктах);

– інспектувати санітарний стан потужностей (об'єктів) для виробництва та/або обігу об'єктів санітарних заходів (підкреслимо ще раз, що такими об'єктами є: харчові продукти тощо), тобто інспектувати санітарний стан виробничих приміщень, торговельних, складських приміщень, точок громадського харчування та ін. об'єктів;

– інспектувати додержання гігієнічних вимог, установлених термінів проходження медичного огляду персоналом, що опосередковано або безпосередньо контактує з харчовими продуктами, та у разі порушення цих вимог і термінів видавати припис про відсторонення їх від роботи до усунення порушень;

– інспектувати та відбирати зразки харчових продуктів на всіх етапах виробництва та їх етикетування, нехарчових субстанцій і об'єктів, допоміжних засобів і матеріалів для виробництва та обігу, матеріалів та обладнання, що використовуються для випробування, контролю технологічних процесів, очищення та технічного обслуговування приміщень;

– перевіряти та отримувати копії документів для перевірки їх відповідності вимогам Закону про харчові продукти, а також матеріалів про системи внутрішнього контролю безпечності та якості;

– видавати припис про тимчасову заборону обігу харчових продуктів, якщо є підозра, що вони небезпечні, непридатні для споживання або неправильно марковані, до отримання результатів лабораторного дослідження цих харчових продуктів;

– видавати припис про усунення порушень умов використання експлуатаційного дозволу;

– проводити санітарно-епідеміологічне розслідування порушень Закону про харчові продукти.

Щодо повноважень головних державних санітарних лікарів (їх заступників), такі особи мають право:

1) видавати постанову про виправлення етикетування або інше виправлення неправильного маркування будь-яких харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів;

2) видавати постанову щодо обробки, переробки (зміни стану) або утилізації (зміни призначеного використання) харчового продукту;

3) видавати постанову щодо знищення об'єкта санітарних заходів його власником під наглядом санітарного інспектора;

4) звертатися до суду із заявою про прийняття рішення про конфіскацію та знищення об'єкта санітарних заходів у передбачених Законом про харчові продукти випадках;

5) видавати постанову про припинення виробництва;

6) видавати, припиняти дію та скасовувати експлуатаційні дозволи на потужності (об'єкти) з виробництва та/або обігу харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі.

Повноваження ветеринарного інспектора, головного ветеринарного інспектора

При здійсненні державного контролю та/або державного нагляду за харчовими продуктами, підконтрольними ветеринарній службі, на потужностях (об'єктах), що здійснюють виробництво та обіг таких харчових продуктів, ветеринарні інспектори мають право:

– безперешкодного доступу без попередження до потужностей (об'єктів), що здійснюють виробництво та обіг харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, у будь-який час протягом звичайного часу роботи;

– наносити позначку придатності для вживання людиною на туші тварин або їх частини, на одиницю упаковки або контейнер із необробленими харчовими продуктами тваринного походження;

– інспектувати, з дотриманням вимог законодавства, будь-які будівлі, транспортні засоби, тимчасові та інші потужності (об'єкти), випробувальні лабораторії, що знаходяться на потужностях (об'єктах);

– інспектувати санітарний стан потужностей (об'єктів) для виробництва та/або обігу об'єктів санітарних заходів;

– інспектувати та відбирати зразки харчових продуктів на всіх етапах виробництва та їх етикетування, нехарчових субстанцій та об'єктів, допоміжних засобів і матеріалів для виробництва та обігу, матеріалів та обладнання, що використовуються для випробування, контролю технологічних процесів, очищення й технічного обслуговування приміщень;

– перевіряти та отримувати копії документів для перевірки їх відповідності вимогам Закону про харчові продукти, а також матеріалів про системи внутрішнього контролю безпечності та якості;

– видавати припис про тимчасову заборону обігу харчових продуктів, якщо є підозра, що вони небезпечні, непридатні для споживання або неправильно марковані, до отримання результатів лабораторного дослідження цих харчових продуктів;

– видавати припис про усунення порушень умов використання експлуатаційного дозволу.

Щодо головних державних ветеринарних інспекторів, то вони мають такі ж права, що і головні державні санітарні лікарі, їх заступники (тільки у своїй сфері), плюс два таких права:

– право безперешкодного доступу без попередження до потужностей (об'єктів), що здійснюють виробництво та обіг харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, у будь-який час протягом звичайного часу роботи;

– право наносити позначку придатності для вживання людиною на туші тварин або їх частини, на одиницю упаковки або контейнер з необробленими харчовими продуктами тваринного походження.

Обов'язки санітарних і ветеринарних лікарів

При здійсненні державного контролю та нагляду санітарний або ветеринарний інспектор повинен:

– надавати документи, що посвідчують його особу як санітарного або ветеринарного інспектора;

– складати та надавати документи про проведення інспекції та про відбір зразків, передбачені відповідними нормативно-правовими актами.

Однак не густо, якщо зрівняти з правами.

Контроль, інспектування ветеринарною та санітарною службою

У межах своїх повноважень санітарна та ветеринарна служба проводять певні заходи: різноманітні експертизи, лабораторні дослідження. Найчастіше суб'єкт підприємницької діяльності сам зацікавлений, щоб такі заходи було здійснено. Часто такі заходи провадяться з ініціативи санітарної та ветеринарної служби в межах державного контролю.

Закон про харчові продукти висуває до всіх процедур державного контролю та державного нагляду (експертиз, лабораторних досліджень тощо) такі вимоги:

– процедури виконуються швидко та без невиправданої затримки;

відбір зразків обмежується обсягами, що є необхідними та обґрунтованими;

– заявника, який звертається із заявою про проведення процедур контролю, інспектування та погодження, негайно інформують про будь-які недоліки поданої заяви;

– результати процедур негайно повідомляються заявнику в письмовій формі та в повному обсязі;

– заявнику за його запитом повідомляється про очікуваний час завершення таких процедур;

– з метою захисту комерційних інтересів заявника виконуються правила щодо збереження конфіденційності наданої заявником інформації.

Державна ветеринарно-санітарна експертиза

У Законі про ветеринарну медицину є таке поняття, як «ветеринарно-санітарна експертиза» – комплекс діагностичних і спеціальних досліджень, які провадяться фахівцями державних установ ветеринарної медицини щодо визначення якості та безпечності продукції тваринного, а на ринках – і рослинного походження, що призначається для харчування людей, відгодівлі тварин і подальшої переробки.

У Законі про харчові продукти ми бачимо нову розшифровку терміна «державна ветеринарно-санітарна експертиза» – комплекс необхідних лабораторних та спеціальних досліджень, які проводяться спеціалістами ветеринарної медицини державних установ ветеринарної медицини, стосовно визначення безпечності та якості харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, подальшої переробки або іншого використання, аналізу виробничої технології та технологічного обладнання, яких повинен дотримуватися виробник і постачальник для забезпечення безпечності харчового продукту.

Відповідно до Закону про харчові продукти державній ветеринарно-санітарній експертизі підлягають:

– харчові продукти тваринного походження, підконтрольні ветеринарній службі;

– проекти потужностей (об'єктів) для виробництва та обігу харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі;

потужності (об'єкти) для виробництва та обігу харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, з метою видачі експлуатаційного дозволу або поновлення його дії після припинення;

– потужності (об'єкти), які виробляють харчові продукти, підконтрольні ветеринарній службі, для імпорту в Україну, та експортні потужності (об'єкти) з метою відповідної реєстрації;

– системи забезпечення якості та безпечності на потужностях (об'єктах) для виробництва та обігу харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі.

Отже, якщо підприємець займається торгівлею харчовими продуктами, підконтрольними «ветеринарам», то йому обов'язково доведеться мати справу з такою процедурою, як державна ветеринарно-санітарна експертиза, у наведених вище випадках.

Декларація виробника

Законом про харчові продукти передбачено, що виробник сільськогосподарської продукції, призначеної для споживання людиною, харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів або допоміжних матеріалів для переробки зобов'язаний видавати декларацію виробника на такі об'єкти під час введення їх в обіг.

Тобто виходить, що при торгівлі харчовими продуктами від виробника потрібно буде обов'язково отримувати такий документ, як декларація виробника. Декларація виробника засвідчує відповідність харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів або допоміжних матеріалів для переробки до вимог, визначених у декларації, за умови, що вимоги, установлені виробником, виконуються протягом подальших дій.

Декларація виробника видаватиметься на визначений період для серійного виробництва одного й того харчового продукту, харчової добавки, ароматизатора, допоміжного засобу для переробки або для партії.

Виробник, який видає декларацію виробника, повинен буде мати документальні докази дійсності його декларації.

Права продавців (постачальників) харчових продуктів

Відповідно до Закону про харчові продукти продавці (постачальники) харчових продуктів мають право:

отримувати від постачальників сільськогосподарської продукції, харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів і матеріалів для виробництва (переробки) харчових продуктів декларацію виробника, про яку йшлося вище;

– вимагати збереження конфіденційності будь-якої інформації та нерозголошення конфіденційної інформації, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством;

– оскаржувати результати лабораторних досліджень, якщо ці результати відрізняються від результатів, отриманих виробником з використанням таких самих або ідентичних методів аналізу, та провадити арбітражні дослідження в уповноваженій та акредитованій арбітражній лабораторії;

– оскаржувати рішення санітарних та ветеринарних інспекторів, що стосуються їх господарської діяльності, відповідно до законодавства;

– звертатися за захистом своїх прав до суду;

– вимагати відшкодування збитків, заподіяних внаслідок постачання їм не придатних до споживання, неправильно маркованих або небезпечних об'єктів санітарних заходів, за умови їх використання та зберігання відповідно до інструкцій, наданих їх постачальником;

– бути звільненим від відшкодування збитків, пов'язаних із непридатністю до споживання або небезпечністю харчового продукту, завданих унаслідок порушення іншими особами, в тому числі споживачами, відповідних санітарних заходів.

Обов'язки виробників і продавців (постачальників) харчових продуктів

Забороняється вводити в обіг небезпечні, непридатні до споживання або неправильно марковані харчові продукти.

За 30 днів до першого введення в обіг в Україні об'єктів санітарних заходів, за винятком харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, виробник або продавець (постачальник), який уперше вводить ці об'єкти в обіг, зобов'язаний надати повідомлення про це й декларацію виробника Головному державному санітарному лікарю України.

За 30 днів до першого введення в обіг в Україні харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, виробник або продавець (постачальник), який уперше вводить ці харчові продукти в обіг, зобов'язаний надати повідомлення про це та декларацію виробника Головному державному ветеринарному інспектору України.

Звертаємо увагу, що це стосується харчових продуктів, які вперше вводяться в обіг. Щодо форм таких повідомлень, то їх ще має бути затверджено.

Крім того, особи, які займаються торгівлею харчовими продуктами, зокрема, повинні:

– забезпечувати належні умови зберігання харчових продуктів;

– запобігати продажу небезпечних, непридатних до споживання та неправильно маркованих харчових продуктів;

– добровільно вилучати харчові продукти у разі з'ясування, що такі харчові продукти небезпечні, не придатні до споживання або неправильно марковані;

– забезпечувати безперешкодний доступ відповідного інспектора, який здійснює державний контроль або державний нагляд, до потужностей (об'єктів) з виробництва або обігу харчових продуктів протягом звичайного часу роботи й дозволяти відбір зразків об'єктів санітарних заходів, а також інших матеріалів і речовин і надавати на вимогу відповідного інспектора документи, необхідні для цієї мети;

– компенсувати відповідно до закону шкоду, заподіяну споживачам унаслідок споживання не придатних до споживання або неправильно маркованих харчових продуктів і споживання харчових продуктів, які було визнано небезпечними;

вести облік придбання, з посиланням на відповідну декларацію виробника, і використання харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів і допоміжних матеріалів для переробки, що застосовуються для виробництва чи обігу харчових продуктів, протягом трьох років для забезпечення відстеження таких харчових продуктів. У разі серійного виробництва харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів і допоміжних матеріалів для переробки такий облік здійснюється за номерами партії.

Щодо останнього обов'язку (вести облік придбання та використання харчових продуктів) хотілося б відзначити, що з тексту Закону про харчові продукти не зовсім зрозуміло, стосується він тільки виробників чи ще й продавців харчових продуктів. Формально виходить, що стосується й продавців.

Експлуатаційний дозвіл для об'єктів, які здійснюють виробництво, переробку або реалізацію харчових продуктів

На всі об'єкти, які здійснюють виробництво, переробку або реалізацію харчових продуктів, підконтрольних санітарній і ветеринарній службі, потрібно буде обов'язково отримувати експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного санітарного лікаря або експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного інспектора ветеринарної медицини.

Без такого документа не можна буде провадити діяльність, тобто це справжнісінький дозвільний документ.

Законом про харчові продукти встановлено, що форма та умови експлуатаційного дозволу, порядок його отримання, припинення, скасування та поновлення, а також оплати за отримання експлуатаційного дозволу має бути встановлено Кабінетом Міністрів України.

 

Олена Савченко  

 Заступник головного редактора газети «Власне Діло»

«Власне Діло», 21 листопада 2005 р., № 22 (149), с. 13 ganz
Advanced
Private Message  Email 
Re: Бджільництво    (Июл 19 2010 12:25   |  #8302) Цитировать
тобто до вас може прийти з перевіркою як санітарно-епідеміологічна служба так і ветеринарна. :(


Guest
Poster
Private Message  Email 
Re: Re: Бджільництво    (Апр 10 2014 21:15   |  #24758) Цитировать
Согласно ст. 1 Закона "Про ветеринарну медицину" к продуктам животного происхождения относятся мясо, мясные продукты, желатин, яйца, яйцепродукты, молоко, молочные продукты, рыба, рыбные и морепродукты, мед. 

А это значит, что без ветеринарных документов мед продавать не можно.
бедные пчелки...к животине причислили....


Guest
Poster
Private Message  Email 
Re: Бджільництво    (Окт 11 2015 20:37   |  #26398) Цитировать
нічого не поробиш, коли неуки пишуть закони


Страницы:  [1]  2  следующая  последняя »   « Предыдущая тема  | Следующая тема »
Ответить
Создать тему

Новые сообщения форума:

Коммерческие предложения Новинка! (Добавить свое предложение):


Форумы о бизнесе \ Предпринимательская деятельность \ Бизнес-план \ Бджільництво (Author: Sviatoslav)