Главная | Поиск | Войти | Зарегистрироваться | Контакты | Реклама
Привет, Гость. |

Украинский Бизнес Форум


Сен 24 2020 (18:58)

Вопросы начинающих История моего бизнеса Поделись ошибками и успехами
Форумы о бизнесе \ Предпринимательская деятельность \ Обмен опытом \ Вопросы начинающих \ розничная торговля спиртными напитками (Author: angel 368)
Модератор: RAVEman
Ответить
Создать тему

розничная торговля спиртными напиткамиangel 368
Новенький
Private Message  Email 
розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 0:10   |  Last Modified on: Янв 28 2010 8:59  |  #5102) Цитировать
подскажите пожалуйста какие нужны документы для розничной торговли спиртными напитками .


Реклама партнеров
Реклама

Sonitta
Poster
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 9:06   |  Last Modified on: Янв 28 2010 9:08  |  #5103) Цитировать
треба отримати ліцензію для здійснення права роздрібної торгівлі алкогольними напоями

Згідно з ч. 10 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

MVH
Advanced
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 9:14   |  Last Modified on: Янв 28 2010 9:19  |  #5104) Цитировать

нужен обязательно!  кассовый аппарат

Для місця торгівлі алкогольними напоями щорічна плата за роздрібну ліцензію справляється за кожний окремий, зазначений в ліцензії ЕККА (книга обліку розрахункових операцій), що знаходиться в місці торгівлі. 
Bablik
Poster
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 9:23   |  #5105) Цитировать

Щодо сплати збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» від 09.04.99 р. № 587-XIV (зі змінами та доповненнями) платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольні напої та пиво. Статтею 2 цього Закону визначено, що об'єктом оподаткування є виручка, одержана від реалізації в оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольних напоїв та пива

sasa84
Poster
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 9:35   |  Last Modified on: Янв 28 2010 9:37  |  #5106) Цитировать

наверное, вы знаете, что не можете быть плательщика единого налога:

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ 

Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва 
...

7. Дія цього Указу не поширюється на: 
...

фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами; 
Дрозофила
Poster
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 9:43   |  Last Modified on: Июн 11 2011 23:49  |  #5107) Цитировать

Як організувати роздрібну торгівлю алкогольними напоями

 

Що таке алкогольні напої

До алкогольних напоїв, якщо вже не вдаватися до подробиць, належать: вина виноградні натуральні, включаючи кріплені; вермути та інші виноградні натуральні вина з додаванням рослинних або ароматичних екстрактів; зброджені напої (сидр яблучний, перрі (сидр грушевий), напій медовий), суміші зі зброджених напоїв, суміші зброджених напоїв і безалкогольних напоїв; спиртові настоянки, лікери, коньяки, арманьяки, бренді, горілка та інші спиртові напої.

Усе це має бути «з градусом» (умістом спирту етилового) понад 1,2 % об'ємних одиниць.

Відповідно до алкогольних напоїв також належать і напої типу «Бренді-кола», «Ром-кола», «Джин-тонік» тощо.

А ось пиво до алкогольних напоїв не належить (тому про особливості торгівлі цим чудовим напоєм у нашій статті не йтиметься).

Узагалі легальне визначення алкогольних напоїв можна знайти, зокрема, у Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР, зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481):

«алкогольні напої – продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів зі вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08».


Що таке роздрібна торгівля алкоголем

Під поняттям «роздрібна торгівля алкогольними напоями» розуміється діяльність із продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Тобто під поняття «роздрібна торгівля алкогольними напоями» підпадає не тільки торгівля в магазинах та інших торговельних точках, але і торгівля алкогольними напоями в закладах громадського харчування: кафе, барах, ресторанах тощо.

Чи можна торгувати алкогольними напоями на єдиному податку?

Приватні підприємці мають право торгувати алкогольними напоями лише у разі дотримання цілої низки певних умов (про те, які це умови, докладно поговоримо далі). При дотриманні цих умов можуть торгувати алкогольними напоями і підприємці-«єдиноподатники», але... зовсім не всіма алкогольними напоями1*.

Так, «єдиноподатники» можуть включити до списку своїх алкогольних товарів тільки шампанське, вино, коньяк – усі ті алкогольні напої, що не належать до лікеро-горілчаних виробів.

Тобто з усього переліку алкогольних напоїв підприємці-«єдиноподатники» можуть торгувати тільки тими з них, які не можна класифікувати як лікеро-горілчані вироби. Пояснюється це тим, що Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» у редакції від 28.06.99 р. № 746/99 (далі – Указ № 746) не дозволяє працювати за спрощеною системою (зі сплатою єдиного податку), зокрема, тим приватним підприємцям, які здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними виробами (продав лікеро-горілчаний виріб – вважай уже себе не «єдиноподатником»).

...з усього переліку алкогольних напоїв підприємцям-«єдиноподатникам» заборонено торгувати лікеро-горілчаними виробами, іншими алкогольними напоями – можна


А поняття «алкогольні напої» не ідентичне поняттю «лікеро-горілчані вироби». Перше поняття ширше за друге, а друге є лише частиною першого.

Слід звернути увагу, що напої типу «Бренді-кола», «Ром-кола», «Джин-тонік» тощо саме і є лікеро-горілчаними. Такими напоями підприємець-«єдиноподатник» торгувати не має права.

Що тут бентежить: у цьому питанні останнім часом не обходиться без екстремізму податківців. Так, наприклад, можна зустріти думку, що оскільки ліцензія «єдиноподатнику», який бажає торгувати тими ж винами та шампанським, видається на роздрібну торгівлю всіма алкогольними напоями, без конкретизації, що він має право торгувати всім, окрім лікеро-горілчаних виробів, то «єдиноподатник» узагалі не має права торгувати якими б то не було алкогольними напоями.

Цей аргумент деякою мірою абсурдний, оскільки ліцензія є документом, що дозволяє, але ніяк не примушує її власника до якихось дій. Можна придбати ліцензію, але діяльність, що ліцензується, не провадити. Це нічому не суперечить.

А які саме алкогольні напої фактично продаватиме підприємець, податковий орган без зусиль може визначити за контрольною стрічкою РРО (адже «єдиноподатник» при торгівлі алкоголем уже зобов'язаний застосовувати РРО).

Отже, подібні «заборони» є необґрунтованими.

Чи можна торгувати алкоголем на ринках?

На території ринків продавати алкогольні напої можна тільки в спеціалізованих торговельних підприємствах (магазинах) і в спеціалізованих відділах (секціях) підприємств (магазинів) з універсальним асортиментом продовольчих товарів.

При цьому у підприємця має бути місце торгівлі, що відповідає визначенню згідно із Законом № 481, – торговельне приміщення (будівля) з торговельною площею не менше 20 кв. м.

Ліцензування – обов'язкова умова

Отже, як уже зазначалося, приватний підприємець торгувати алкогольними напоями може лише за умови виконання певних умов. Одна з них (яку потрібно виконати до того, як підприємець почне торгувати алкоголем) – придбання ліцензії (роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися винятково за наявності ліцензії)2*.

На що потрібно звернути увагу. Часто зустрічається така хибна думка: підприємці-«єдиноподатники» помилково вважають, що оскільки їм дозволено торгувати за єдиним податком алкогольними напоями, не класифікованими як лікеро-горілчані вироби, то ліцензія не потрібна.

Підкреслимо, що необхідність придбання ліцензії ніяк не пов'язана з тим, за якою системою оподаткування працює підприємець, тобто, якщо є бажання торгувати алкогольними напоями, у будь-якому випадку спочатку необхідно придбати ліцензію.

Одним із головних «алкогольних» документів, що регулює у тому числі й порядок отримання ліцензії на право торгівлі алкогольними напоями, є Закон № 481.

Скільки потрібно сплатити за ліцензію

Щорічна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями на кожне місце торгівлі становить 4000 грн., а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться в межах території міст, – 500 грн.3*

Платити за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями підприємцю потрібно буде щокварталу (рівними частинами).

Хто видає ліцензії

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видаються органом ліцензування, яким у цьому випадку є державний Департамент регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну при ДПАУ (точніше, його регіональні управління)4*.

Які документи потрібно подати для отримання ліцензії

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями видається за заявою підприємця, до якої повинна додаватися копія свідоцтва про його (підприємця) держреєстрацію як підприємця, посвідчена нотаріально або органом, що видав оригінал документа.

У заяві має бути зазначено вид господарської діяльності, на здійснення якого суб'єкт підприємницької діяльності має намір отримати ліцензію (роздрібна торгівля алкогольними напоями), а також адресу та місце торгівлі.

При цьому, як прямо зазначено в Законі № 481, вимагати від суб'єктів підприємництва подання інших документів, крім зазначених у цьому Законі (перерахованих вище), забороняється.

Щорічна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем – 4000 грн. на одне місце торгівлі, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться в межах території міст, – 500 грн.


Але закон, як мовиться, писано не для всіх.

Найчастіше на практиці орган ліцензування при поданні підприємцем документів на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями вимагає від нього не тільки ці документи, а, наприклад, ще і копію довідки про реєстрацію РРО.

Щодо цієї вимоги, то вона ґрунтується на нормах Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою КМУ від 13.05.96 р. № 493, зі змінами та доповненнями.

У цьому Тимчасовому порядку у переліку документів, які необхідно подати до органу ліцензування для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, є і такий документ, як копія документа про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів, засвідчена підписом керівника та печаткою підприємства.

Однак, по-перше, з Тимчасового порядку чітко випливає, що ця вимога стосується лише юридичних осіб, а фізичних осіб – підприємців ніяк не стосується. А по-друге, і це головне, жодний тимчасовий порядок (читай: постанова КМУ) не може бути головнішим (мати більшу юридичну силу) за Закон № 481, в якому чітко зазначено, що вимагати від суб'єктів підприємництва подання інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється (у Законі № 481 про необхідність пред'явити довідку про реєстрацію РРО немає й слова). Знову ж таки у прикінцевих положеннях Закону № 481 сказано, що

«усі інші закони та нормативно-правові акти, які стосуються виробництва та обігу спирту... алкогольних напоїв... діють у частині, що не суперечить цьому Закону».


Отже, вимагати від підприємця копію довідки про реєстрацію РРО при поданні документів на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями орган ліцензування не повинен. Але на практиці все відбувається інакше.

В який термін видається ліцензія

Як зазначено у ст. 15 Закону № 481, ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем або рішення про відмову у її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (але не робочих днів) із дня отримання зазначених у цьому Законі документів. Якщо, наприклад, в органі ліцензування прийомними днями є понеділок і вівторок, то ліцензію підприємцю повинні видати вже наступного тижня. Видавши її через тиждень, орган ліцензування порушить вимоги Закону № 481, оскільки це вже буде «пізніше 10 календарних днів».

Скільки потрібно ліцензій

Кількість ліцензій, які потрібно придбати підприємцю, котрий планує займатися торгівлею алкогольними напоями, прямо залежить від кількості місць торгівлі у такого підприємця.

Отже, нам важливо з'ясувати, що є «місцем торгівлі» з позиції Закону № 481.

Закон № 481 місце торгівлі визначає так:

«місце торгівлі – місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування... для алкогольних напоїв – торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (читай: РРО. – Прим. ред.) (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (читай: книги обліку розрахункових операцій з розрахунковими книжками. – Прим. ред.) (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв... незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів».


Тобто місце торгівлі – це одне приміщення (будівля). Таким чином, якщо у підприємця, припустимо, в одному магазині декілька відділів, у яких здійснюється реалізація алкоголю, то йому достатньо однієї ліцензії. Якщо у підприємця два, три тощо магазини, розташовані за різними адресами, йому потрібно декілька ліцензій, а саме стільки, скільки у нього місць торгівлі (магазинів за різними адресами).

Ліцензію не дадуть, якщо…

Вище йшлося про таке поняття, як «місце торгівлі». Було з'ясовано, що ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями видається на кожне місце торгівлі. При цьому для отримання ліцензії майже найважливішим є відповідність приміщення, в якому підприємець має намір здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимогам, які до такого місця торгівлі висуває Закон № 481.

Насамперед, потрібно мати на увазі, що торговельна площа приміщення, в якому буде провадитися торгівля алкогольними напоями, має бути не менше 20 кв. м.

Що ж мали на увазі законодавці під поняттям «торговельна площа»?

Чіткого визначення цього поняття в законодавчій базі немає, однак, по суті, під поняттям «торговельна площа» у цьому випадку слід розуміти ту площу, яку займає торговельний зал. Тобто, якщо йдеться про магазин, то торговельною площею у ньому вважатиметься не вся площа приміщення (включаючи наприклад, підсобку тощо), а саме площа торговельного залу. Якщо торговельне приміщення, магазин або якийсь інший пункт роздрібного продажу товарів матиме торговельний зал торговельною площею менше 20 кв. м, ліцензію на торгівлю алкогольними напоями ніхто не видасть.

Крім того, слід ураховувати, що такі пункти роздрібної торгівлі, як кіоски тощо, не мають торговельного залу, а отже, і торговельної площі. Це означає, що на торгівлю алкогольними напоями з кіосків і подібних споруд ліцензії видаватися не повинні.

При реалізації алкогольних напоїв у сфері громадського харчування торговельною площею має вважатися площа залу, обладнаного столиками та стільцями для вживання їжі (без урахування площі виробничих і побутових приміщень для її приготування).

Отже, вимога щодо площі торговельного місця – це одне з основних обмежень для отримання ліцензії на торгівлю алкоголем.

Якщо змінилися дані, зазначені в ліцензії

У разі зміни даних, зазначених у виданій підприємцю ліцензії, йому слід обов'язково цю ліцензію переоформити. Для цього до органу, що видав ліцензію, потрібно подати відповідну заяву. На підставі цієї заяви протягом трьох робочих днів орган ліцензування видасть підприємцю оформлену на новому бланку ліцензію з урахуванням змін.

Якщо загублено бланк ліцензії

У разі втрати або пошкодження бланка ліцензії підприємцю не потрібно купувати нову ліцензію. Достатньо зробити дублікат старої ліцензії. Для цього потрібно подати відповідну заяву, на підставі якої орган ліцензування протягом трьох робочих днів видасть суб'єкту підприємницької діяльності дублікат ліцензії. При цьому термін дії такого дубліката в жодному разі не перевищуватиме термін дії «старої», загубленої або пошкодженої ліцензії.

За видачу дубліката ліцензії на роздрібну торгівлю підприємцю доведеться сплатити до бюджету 170 гривень.

Якщо черговий платіж за ліцензію своєчасно не внесено

У тому разі, якщо приватний підприємець не внесе у встановлений термін черговий платіж за ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем, може виникнути загроза анулювання ліцензії. При цьому дія ліцензії тимчасово призупиняється.

Таке призупинення здійснюється на підставі письмового розпорядження органу ліцензування на термін до сплати заборгованості5*.

У цьому випадку дія ліцензії вважатиметься призупиненою з моменту отримання суб'єктом підприємницької діяльності відповідного письмового розпорядження органу, що видав ліцензію (регіонального управління Департаменту регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну при ДПАУ). А відновлюється дія ліцензії з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.

Якщо протягом 30 календарних днів із моменту призупинення дії ліцензії черговий платіж не буде внесено до бюджету, ліцензія на підставі розпорядження органу ліцензування взагалі анулюється.

Випадки анулювання ліцензії

Тепер розглянемо, в яких ще випадках може відбуватися анулювання ліцензії.

Ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями може бути анульовано на підставі:

– заяви суб'єкта підприємницької діяльності;

рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності;

рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом підприємницької діяльності марок акцизного збору (стосовно імпортерів);

рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом підприємницької діяльності алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного збору України;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом підприємницької діяльності алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем.

Якщо протягом 30 календарних днів із моменту призупинення дії ліцензії черговий платіж не буде внесено до бюджету, ліцензія анулюється


Анулювання ліцензії відбувається шляхом прийняття органом ліцензування відповідного письмового розпорядження.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту отримання суб'єктом підприємницької діяльності письмового розпорядження про її анулювання.

Якщо у підприємця дію ліцензії призупинено, або ще гірше – ліцензію анульовано, торгувати алкогольними напоями не можна.

Відповідальність за торгівлю алкогольними напоями без ліцензії

Відповідальність за порушення порядку ліцензування при торгівлі алкогольними напоями встановлено Законом № 481.

Так, у разі якщо суб'єкт підприємницької діяльності здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії, до нього застосовуються фінансові санкції у розмірі 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн.

Крім того, відповідно до статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП) торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору тягне за собою накладення адміністративного штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 нмдг = 17 грн.) із конфіскацією предметів торгівлі та виручки, отриманої від продажу предметів торгівлі.

Сертифікати відповідності – без них у торгівлі алкоголем не обійтися

Усі алкогольні напої внесено до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації, затвердженого наказом Держстандарту України від 30.08.2002 р. № 498. Це означає, що продавець алкогольних напоїв повинен мати на торговельній точці сертифікати відповідності або копії сертифікатів відповідності, засвідчені постачальником6*. При цьому слід зауважити, що до копій сертифікатів відповідності на імпортні лікеро-горілчані вироби висуваються суворіші вимоги, ніж до сертифікатів відповідності на «звичайні» товари. Відповідно до постанови КМУ «Про додаткові заходи щодо недопущення імпорту неякісних лікеро-горілчаних виробів» від 16.11.98 р. № 1809, копії сертифікатів відповідності на імпортні лікеро-горілчані вироби дійсні лише за умови, що для їх оформлення використано бланки, захищені від підробки.

Відповідальність за торгівлю алкогольними напоями без сертифіката відповідності (його копії) відповідно до Закону № 481 дуже висока – це фінансова санкція в розмірі 200 % вартості отриманої для реалізації партії товару, але не менше 1700 грн.

Крім цього, підприємця, в якого немає сертифікатів відповідності (їх копій), може бути притягнуто і до адміністративної відповідальності.

Так, у статті 1701 КпАП зазначено, що запровадження в обіг товарів без сертифіката відповідності, якщо його наявність передбачена чинним законодавством, тягне накладення штрафу на підприємців від 3 до 88 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 1496 грн.). Сума вражаюча, хоча ми схильні вважати, що цей адміністративний штраф до роздрібних торговців застосовуватися не може.

Патентування

Як випливає з норм Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.96 р. № 98/96-ВР, зі змінами та доповненнями, патентуванню зокрема підлягає діяльність з торгівлі за готівку. Оскільки роздрібна торгівля алкогольними напоями – це саме і є діяльність з торгівлі за готівку, підприємцю, який планує займатися роздрібною торгівлею алкогольними напоями, потрібно придбати торговий патент (придбавається до початку торгівлі за готівку). Однак якщо йдеться про приватного підприємця-«єдиноподатника», то він торговий патент може не придбавати, оскільки Указом № 746 його від плати за торговий патент звільнено. «Фікспатентники» також можуть обійтися без торгового патенту (їх звільнено від обов'язку його придбання).

Дозвіл на розміщення об'єкта торгівлі

Перед початком роботи торговельної точки суб'єкту підприємництва необхідно отримати дозвіл на розміщення об'єкта торгівлі. Для цього слід звернутися із заявою до райадміністрації за місцем розташування такого об'єкта.

За видачу дозволу на розміщення об'єкта торгівлі справляється відповідний збір, установлений Декретом КМУ «Про місцеві податки та збори» від 20.05.93 р. № 56-93, зі змінами та доповненнями. Відповідно до цього документа граничний розмір збору за видачу дозволу на торгівлю для суб'єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях, не має перевищувати 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.).

Приватні підприємці-«єдиноподатники» отримують такий дозвіл безплатно.

Чи треба реєструватися платником ПДВ

Якщо приватний підприємець, який планує торгувати алкогольними напоями, не працює за єдиним (фіксованим) податком і при цьому він здійснюватиме торгівлю за готівку, відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР, зі змінами та доповненнями), такий підприємець повинен зареєструватися як платник ПДВ. При цьому подати заяву на реєстрацію платником ПДВ до податкового органу слід не пізніше, ніж за десять календарних днів до початку здійснення підприємницької діяльності з торгівлі за готівку.

Якщо приватний підприємець працюватиме за єдиним податком, то реєструватися платником ПДВ йому немає необхідності. Але за бажанням він може це зробити.

Акцизний збір

Відповідно до Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий і алкогольні напої» від 07.05.96 р. № 178/96-ВР, зі змінами та доповненнями, алкогольні напої є підакцизним товаром. Однак платники акцизного збору – це переважно виробники та імпортери. Пересічні підприємці, які займаються роздрібною торгівлею алкогольними напоями, не є платниками акцизного збору.

«Хмелезбір»

Підприємці, які займаються торгівлею алкогольними напоями або пивом, є платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства7*.

До категорії платників «хмелезбору» також потрапляють і приватні підприємці-«єдиноподатники» (які торгують алкоголем і пивом).

Об'єктом обкладання збором на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є виручка від реалізації в оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольних напоїв і пива. Ставка збору – 1 % від обсягу реалізації (алкоголю та пива).

Підприємці, які займаються торгівлею алкогольними напоями або пивом, є платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства


Чи потрібно підприємцю при торгівлі алкогольними напоями застосовувати РРО

Як випливає з норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у редакції Закону України від 01.06.2000 р. № 1776-III, приватні підприємці, які займаються роздрібною торгівлею алкогольними напоями, зобов'язані застосовувати РРО. Причому вимога щодо обов'язкового застосування РРО поширюється на всіх без винятку підприємців: і тих, хто працює за загальною системою оподаткування, і «єдиноподатників», і «фікспатентників». Пояснюється це тим, що алкогольні напої – це підакцизний товар, а якщо «єдиноподатники» торгують підакцизними товарами, звільнення від застосування РРО на них не поширюється. Те саме стосується і платників фіксованого податку.

Мінімальні ціни

Приватний підприємець, який планує займатися торгівлею алкогольними напоями, повинен обов'язково враховувати особливості ціноутворення на такий вид товару. Річ у тім, що постановою КМУ від 21.06.2001 р. № 7008*, у редакції постанови КМУ від 27.08.2003 р. № 1356, затверджено розміри мінімальних цін на вітчизняні та імпортні алкогольні напої. За цінами нижче встановлених цією постановою реалізацію алкогольних напоїв заборонено. У наведеній таблиці зазначимо мінімальні ціни, встановлені вищезазначеною постановою КМУ.

Розміри
мінімальних цін на вітчизняні та імпортні алкогольні напої

Код виробів згідно з УКТ ЗЕД

Опис товару

Мінімальна оптово-відпускна ціна

Мінімальна роздрібна ціна

 

 

у гривнях за 1 літр 100-відсоткового спирту

2208 30 – 2208 90 78 00  

Віскі, ром та горілка (тафія), джин та ялівцева настойка, горілка, лікери, солодкі наливки, інші алкогольні напої (спиртові настоянки із слив, груш або вишень, спиртові настоянки та інші спиртові напої)  

26,02

31,22

2208 20 (крім 2208 20 12 00 – коньяк, 2208 20 29 00 – тільки бренді)  

Спиртові напої, одержані перегонкою виноградного вина або вичавок винограду  

26,02

31,22

 

 

у гривнях за 1 літр

2208 20 12 00, 2208 20 29 00  

Коньяк, тільки бренді  

21,32

30


Тим підприємцям, які продаватимуть алкогольні напої за цінами нижче мінімальних, загрожує штраф у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії алкоголю, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.

Наведемо приклад розрахунку мінімальної роздрібної ціни горілки міцністю 40 % у пляшці місткістю 0,5 літра:

МЦ = (31,22 х 40 х 0,5) : 100 = 6,24 (грн.).

Місця зберігання алкогольних напоїв та їх реєстрація

Як випливає з норм статті 15 Закону № 481, зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів, унесених до Єдиного реєстру незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємництва таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Під терміном «місце зберігання», зокрема, мається на увазі приміщення, що використовується для зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Тобто приватному підприємцю, який здійснює торгівлю алкогольними напоями, обов'язково слід унести (зареєструвати) те приміщення, де зберігається товар (алкогольні напої), до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів (далі – Єдиний реєстр). Однак робити це треба тільки тим підприємцям, які зберігають алкогольні напої у місцях зберігання, що знаходяться не за однією адресою з місцем роздрібної торгівлі цими товарами.

Тобто виходить, що підприємець повинен реєструвати тільки ті місця зберігання (складські приміщення), що знаходяться окремо від роздрібної торговельної точки (перебувають за її межами). Якщо ж товар зберігається у приміщеннях, не відокремлених від об'єкта роздрібної торгівлі, такі місця зберігання реєструвати не треба. Тобто підприємці, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями і які не мають відокремлених від об'єктів торгівлі складських приміщень, можуть зберігати такі товари в невідокремлених від об'єкта роздрібної мережі приміщеннях без внесення їх до Єдиного реєстру місць зберігання.

Із цим погоджується і сам Департамент із питань адміністрування акцизного збору та контролю за виробництвом і обігом підакцизних товарів ДПАУ (див. лист від 18.11.2002 р. № 4892/21-4215).

...підприємець повинен реєструвати тільки ті місця зберігання алкоголю (складські приміщення), що знаходяться окремо від роздрібної торговельної точки


Підприємець, який займається торгівлею алкогольними напоями і має відокремлені від роздрібної точки складські приміщення для зберігання товару, таку процедуру як реєстрація місць зберігання повинен пройти обов'язково.

Підприємцю для того щоб його місце зберігання алкогольних напоїв було внесено до Єдиного реєстру, слід подати відповідну заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання. У заяві необхідно зазначити:

місцезнаходження місця зберігання;

прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, номер свідоцтва про державну реєстрацію приватного підприємця.

До заяви підприємець повинен також додати нотаріально посвідчену копію ліцензії на право торгівлі алкоголем і документ, що підтверджує право користування приміщенням, що вноситься до Єдиного реєстру місць зберігання (наприклад, договір оренди).

Протягом 7 календарних днів із дня подання заяви Департаментом або його регіональним управлінням, до якого було подано заяву, підприємцю має бути видано або надіслано рекомендованим листом Довідку про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру.

Ця довідка є документом суворої звітності та повинна зберігатися на зареєстрованому місці зберігання та надаватися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на проведення перевірки.

Про видачу довідки Департамент або його регіональне управління повідомляє орган державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та за місцезнаходженням місця зберігання.

До зазначеного слід додати, що відповідно до Закону № 481 зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання (за винятком, звичайно, тих випадків, коли це не потрібно), тягне за собою накладення штрафу на суб'єктів підприємництва у розмірі 100 % вартості товару, що знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 грн.

Заборони на торгівлю алкогольними напоями

Обмеження щодо продажу алкогольних напоїв міститься у статті 153 Закону № 481.

Згідно з нормами цієї статті забороняється продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів:

– особам, які не досягли 18 років;

– у приміщеннях та на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я;

– у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

– у місцях проведення спортивних змагань;

– в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування;

– з торгових автоматів;

– з рук та у не визначених для цього місцях торгівлі.

За порушення вимог норм статті 153 Закону № 481 його ж статтею 17 передбачено штраф у розмірі 1700 грн., а у разі повторного порушення – у розмірі 3400 грн.

Правила торгівлі

Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджено постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854, зі змінами та доповненнями (далі – Правила № 854).

Про деякі правила вже йшлося вище.

Так, уже зазначалося, що підприємець для торгівлі алкогольними напоями повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менше 20 кв. метрів, обладнане відповідним торговельно-технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо), охоронною та протипожежною сигналізацією, з достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією. Місце проведення розрахунків за продані алкогольні напої має бути оснащено РРО.

На всі алкогольні напої, що надходять до торговельної мережі, повинні бути накладні, товарно-транспортні накладні, а також сертифікати відповідності або свідоцтва про визнання іноземного сертифіката або їх копії, засвідчені постачальником.

Відповідно до Правил № 854 алкогольні напої можна продавати тільки через спеціалізовані підприємства1, у тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства або спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.

(1 У цьому контексті під терміном «підприємство» мається на увазі господарська одиниця (наприклад, магазин).)


Спеціалізовані підприємство, відділ (секція) – означає, що спеціалізуються вони на торгівлі однорідним асортиментом товарів (продукції). Щодо торгівлі алкогольними напоями – ті, що спеціалізуються на торгівлі алкоголем.

Формально це означає, що разом з іншими товарами продавати алкоголь не можна.

Режим роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій установлюється обов'язково за погодженням з органами місцевого самоврядування.

Роздрібному торговцю алкоголем забороняється приймати для продажу та зберігання алкогольні напої від юридичних і фізичних осіб, які не мають ліцензії на право імпорту або оптової торгівлі алкогольними напоями.

Крім того, забороняється вроздріб торгувати спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим.

Алкогольні напої слід зберігати при температурі:

• горілку та горілку особливу – від -5 °С до + 25 °С;

• лікеро-горілчані вироби – від + 10 °С до + 20 °С і відносній вологості повітря не більше 85 відсотків;

• вино – від + 8 °С до + 16 °С (напівсолодке, напівсухе – від -2 °С до +8 °С);

• коньяк – не менше + 5 °С.

Підприємець повинен обов'язково подбати і про цінники на зразках напоїв, що є у продажу. На ціннику чітко зазначаються назва напою, місткість, ціна за одиницю товару в грошовій одиниці України. На зворотному боці цінника повинен бути підпис особи, відповідальної за визначення ціни, і дата, скріплені печаткою або штампом підприємця (якщо вона у нього є).

Не дозволяється продаж алкогольних напоїв у пляшках (іншій тарі) без етикеток або чіткого маркування, з наявними ознаками бою (тріщини, сколювання шийки, пошкодження закоркування тощо), у негерметично закоркованих пляшках, із наявністю сторонніх і завислих частинок або каламуті, осаду, із простроченим терміном придатності, якщо це не передбачено стандартом.

Продаж колекційних вин з осадами, що швидко осідають і не утворюють муті, дозволяється, якщо це передбачено стандартом.

Крім усього іншого, підприємець, який займається торгівлею алкогольними напоями, обов'язково повинен дотримуватися вимоги щодо маркування таких алкогольних напоїв.

Вимоги щодо акцизних марок і етикеток

Зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв зі вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.

На лицьовому боці етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) горілки та лікеро-горілчаних виробів зазначаються:

• загальна та власна назви виробу;

• найменування виробника;

• знак для товарів і послуг;

• географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування підприємства;

• вміст спирту (% об.);

місткість посуду;

• штриховий код має бути нанесено на видимий бік етикетки або контретикетки, чи пляшки (іншого посуду);

• вміст цукру (якщо це регламентується нормативними документами);

• позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва).

На видимому боці етикетки або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код підприємства та номер ліцензії на виробництво.

На лицьовому боці етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) продукції виноробства зазначаються:

• назва держави;

• найменування підприємства та його місцезнаходження;

• знак для товарів і послуг;

• назва продукції;

місткість посуду;

• вміст спирту (% об.);

• вміст цукру (крім сухих вин, шампанських, ігристих вин та коньяку) (% мас.);

• дата виготовлення (на видимому боці етикетки або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду);

• позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва);

• штриховий код має бути нанесено на видимий бік етикетки або контретикетки, або пляшки (іншого посуду);

• наявність ароматизаторів, барвників (у разі їх використання).

Термін витримки марочних вин та позначення «Марочне», вік коньячних спиртів марочних коньяків і коньяків спеціальних назв повинні бути зазначені на кольєретці.

На пляшках із колекційними винами та коньяками повинні бути наклеєні додаткові ярлики із зазначенням «Колекційне (колекційний), додатково витримане (витриманий) в колекції ___ років».

На шийку пляшки з колекційним вином повинна бути наклеєна кольєретка із зазначенням року урожаю винограду, з якого виготовлене вино.

На етикетках пляшок із вином контрольованих за походженням назв обов'язково повинен бути напис «Вино контрольованих за походженням назв», а на контретикетках – схематичне зображення території району, де виготовлене вино, із позначенням виноградних ділянок.

На пляшці з вермутом має бути контретикетка або додаткова етикетка, на якій зазначаються дані про основний склад напою і погоджені з Міністерством охорони здоров'я рекомендації щодо його вживання.

На пляшки з усіма видами продукції виноробства можуть бути наклеєні контретикетки, які містять додаткову інформацію про напої.

Етикетки на алкогольні напої, які реалізуються на підприємствах громадського харчування, повинні бути марковані штампом (печаткою) цього підприємства.

Продаж на розлив

Продавати алкогольні напої на розлив можна тільки в точках громадського харчування9*.

Забороняється торгівля алкогольними напоями на розлив на підприємствах громадського харчування за відсутності належних санітарно-гігієнічних умов та обладнання (забезпеченість проточною питною водою, посудом, мірними ємкостями, одноразовим посудом тощо, наявність умов для миття посуду) і інших вимог, передбачених законодавством.

При цьому дуже важливо звернути увагу, що Правилами № 854 забороняється під час продажу алкогольних напоїв на розлив на підприємствах громадського харчування змішувати напої різних видів і марок, крім виготовлення коктейлів. На такі коктейлі у підприємця повинні бути обов'язково технологічні, калькуляційні картки, затверджені підприємцем, скріплені його печаткою (якщо вона у нього є) та погоджені із санітарно-епідеміологічною службою.

Прейскуранти у громадському харчуванні

Підприємства громадського харчування повинні мати прейскуранти цін на алкогольні напої, де зазначаються назва напою, місткість пляшки, ціна за пляшку, ціна за 50 і 100 мілілітрів напою в грошовій одиниці України.

Прейскуранти на алкогольні напої підписуються підприємцем і скріплюються його печаткою (якщо вона є у підприємця) і повинні бути доступні для ознайомлення споживача.

У цій публікації розглянуто основні питання щодо організації роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Як бачимо, важливих моментів досить багато. І враховувати потрібно кожний із них.

 

Олена Савченко

Консультант  редакції газети
 «Податки та бухгалтерський облік»

«Податки та бухгалтерський облік», 13 вересня 2004 р., № 74 (736), с.

Примітки до статті...

 
1* Як зазначає Держпідприємництва, суб'єкти підприємницької діяльності – фізичні особи – платники єдиного податку мають право здійснювати торгівлю такими видами алкогольних напоїв, як шампанське, вино та коньяк за умови отримання ліцензії на торгівлю алкогольними напоями (лист від 30.11.2004 р. № 8359).

2* Про деякі нюанси ліцензування торгівлі алкогольними напоями також йдеться у листі Держпідприємництва від 30.11.2004 р. № 8359), зокрема, щодо отримання ліцензії на торгівлю алкогольними напоями, щодо кількості ліцензій, необхідних для здійснення торгівлі алкогольними напоями, щодо визначення поняття «торговельна площа».  

3* Слід звернути увагу, що ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» викладена в новій редакції (Закон України від 17.11.2006 р. № 374-V). Згідно з новою редакцією плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, – 500 гривень. Для місць торгівлі, які розташовані за межами території міст обласного підпорядкування і міст Києва та Севастополя на відстані до 50 км та які мають торговельні зали площею понад 500 кв. м, плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі.

4* До речі, наказом ДПАУ від 16.11.2004 р. № 652 затверджено Порядок організації роботи пунктів приймання та видачі документів на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в районних (міжрайонних) ДПІ. Відповідно до Порядку для отримання ліцензії суб'єкт підприємницької діяльності подає заяву, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого одержується ліцензія, і адреса місця торгівлі. Слід підкреслити, що Порядок переважно дублює положення Закону № 481. Втім, приємно, що податківцям вкотре розтлумачено, що вимагати подання інших (крім заяви та копії свідоцтва) документів забороняється...

5* Такої ж думки дотримується і ДПАУ (лист від 13.11.2006 р. № 8251/21-0315).

6* Варто звернути увагу, що з прийняттям Закону № 2116-IV, який набрав чинності 17 листопада 2004 р., скасовується вимога про обов'язкову наявність у продавців алкогольних напоїв копій сертифіката відповідності. Відтепер відповідність алкогольних напоїв підтверджується сертифікатом відповідності у їх виробника або свідоцтвом про визнання відповідності у їх імпортера. Реєстраційні номери сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності, виданих на алкогольні напої, зазначаються у документах, згідно з якими передається відповідна продукція.
Цю подію прокоментував Вілен Веремко. Як підкреслює автор, «тепер підприємці не тільки позбавилися загроз збільшення своїх витрат, а й отримали можливість їх зменшити... Крім зменшення витрат торговців на папір, підприємці відтепер будуть застраховані від санкцій за порушення обігу вищезгаданих документів... Наявність таких документів, чи то пак їх відсутність, часто слугували для контролюючих органів підставою штрафувати легальних виробників та продавців товарів» («Контракти», 22 листопада 2004 р, № 47, с. 32).

7* Як зазначає Мінагрополітики, платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є суб’єкти підприємницької діяльності, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольні напої та пиво. Що стосується випадку, коли підприємство-виробник реалізує алкогольні напої та пиво оптовому торговельному підприємству, а останнє, в свою чергу, реалізує їх оптовим та роздрібним покупцям, то підприємство-виробник не буде платником збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, оскільки воно не реалізує цю продукцію в оптово-роздрібній мережі (лист від 10.08.2004 р. № 37-21-1-8/9619).

8* Слід зазначити, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.06.2001 р. № 700 «Про запровадження мінімальних цін на вітчизняні та імпортні алкогольні напої» втратила чинність (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2005 р. № 407) і з 7 червня мінімальні ціни на вітчизняні та імпортні алкогольні напої скасовано. Але Кабмін правомочний їх встановлювати, і таке відродження тепер може торкнутися не лише горілки та лікеро-горілчаних виробів, а й усіх без винятку алкогольних напоїв, як випливає із Бюджетно-податкового Закону № 2505. Тож не виключена поява мінімальних цін на вина, шампанське, навіть на слабоалкогольні напої... Однак штрафи за торгівлю алкоголем за цінами, нижчими за мінімальні, стосуються не всіх алкогольних напоїв, а лише оптової та роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами (частина друга ст. 17 Закону № 481/95-ВР). Тобто, як зазначає Віталій Мосейчук у коментарі «Дешевий алкоголь і можливі санкції» («Податкове планування», листопад 2005 р., № 11 (61), с. 28 ([ссылка])), «якщо не буде змінено Закону і відроджено застосування мінімальних цін, то штрафуватимуть лише за дешеві коньяки і горілку, а не за вино чи шампанське»...

9* Кабміном внесено зміни до Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, зокрема, абз. 1 п. 22 викладено в новій редакції, згідно з якою продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів (постанова від 18.08.2005 р. № 787).SmilerOff
Poster
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Янв 28 2010 9:52   |  #5108) Цитировать
Спасибо за статью. много интересного.


Guest
Poster
Private Message  Email 
Re: Яка повинна бути відстань від місця торгівлі спиртними напоями до дитячих майданчиків та закладів?    (Апр 19 2013 20:20   |  #22950) Цитировать
Re:  Яка повинна бути відстань від місця торгівлі спиртними напоями до дитячих майданчиків  та закладів?

подскажите пожалуйста какие нужны документы для розничной торговли спиртными напитками .Guest
Poster
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Июн 08 2013 10:34   |  #23289) Цитировать
Доброго дня! А може бути на пляшці імпортного вина наклеєна дата виготовлення? Чи таке дозволяється в Україні?


defuzz
Advanced
Private Message  Email 
Re: розничная торговля спиртными напитками    (Июн 09 2013 23:04   |  #23295) Цитировать
Це дуже зацікавить управління у справах споживачів. :)


« Предыдущая тема  | Следующая тема »
Ответить
Создать тему

Новые сообщения форума:

Коммерческие предложения Новинка! (Добавить свое предложение):


Форумы о бизнесе \ Предпринимательская деятельность \ Обмен опытом \ Вопросы начинающих \ розничная торговля спиртными напитками (Author: angel 368)